Çocuklarla Doğru İletişim

Çocuklarla Doğru İletişim

Sevgi 2018-10-04 00:20:48

Çocuklarla Doğru İletişim

“ Onların dilinden anlattığımızda çocuklar her şeyi anlarlar.”

 

Değerli Anne- Babalar;

Sağlıklı gelişim göstermesi için çocukla doğru bir iletişim kurmak büyük önem taşımaktadır. Çocukla kurulan iletişim heyecan ve ilham verici, ilgi çekici, destekleyici ve eğitici olmayı içermekle birlikte doğru iletişimin en temel ilkesi; çocuk dostu olmaktır.

Çocuk dostu iletişim ne demektir?

Çocuklar, kurulan iletişim; yaşlarına bağlı gelişimlerine, ihtiyaçlarına ve ilgilerine göre oluşturulduğu zaman en iyi öğrenirler. İyi nitelikli ve verimli iletişim çocuk gelişiminin temellerini, bu gelişimi ve öğrenmeyi nasıl besleyeceğimizi anlamakla başlar.

Çocuğunuzun ilgi ve ihtiyaçlarının farkında olmak, gelişim özelliklerini bilmek doğru iletişim kurmada önemli ipuçları vermektedir. Çocuk dostu iletişim; çocuğunuzu tanımak, anlamak ve onunla buna uygun bir şekilde  iletişim kurmaktır.

0-6 yaş döneminde çocuklar; sevildiğini ve ilgilenildiğini bilmeye, kendileri ve diğerleri hakkında olumlu duygular geliştirmeye, sahip oldukları duyguların normal olduğunu bilmeye, yeni öğrenmeler ve tecrübeler hakkında iyi hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Aranızdaki iletişim bu ihtiyaçlara yönelik mesajlar içermelidir.

Çocuğumla iletişim kurarken nelere dikkat etmeliyim?

 • Konuşurken çocuğunuzun göz hizasına inin , sevecen bir ses tonu ve yalın bir dil kullanın.
 • Çocuklar model alarak, taklit ederek öğrenirler. Bu yüzden çocuğunuzdan bir şey yapmasını istiyorsanız ona model olun.
 • Yapmasını istemediğiniz bir davranış olduğunda da; ne yapmaması gerektiğini değil nasıl davranması gerektiğini gösterin.
 • Merak duygusunu,  güvenli bir şekilde keşfetmesini ve yeni beceriler kazanmasını destekleyin.
 • Biz yetişkinler kendimizi cümlelerle ifade ederiz. Çocukların dili oyun, sözcükleri ise oyuncaklardır. Bu yüzden bol bol oyun oynayın, oyunlarını gözlemleyin. Oynayarak öğretin.
 • Sıklıkla tekrarlama, ritim ve şarkı kullanın. Birlikte hikayeler okuyun. Böylece iletişiminizin hem öğretici hem de eğlenceli olmasını sağlayabilirsiniz
 • Evet! “Hemen sıkılıyorlar”. Bu sebeple konuşurken, oyun, hikaye ,etkinlik vb seçerken çocuğunuzun dikkat süresini göz önünde bulundurun. Artan dikkat süresine uyum sağlayın.
 • Çocuğunuzun güçlü yönlerine odaklanın. Yapabildikleriyle gurur duyun, olumlu bir şekilde ifade edin.
 • Değişken, ancak çok hızlı olmayacak şekilde ilerleyin.
 • Rol yapmaya, hayal gücüne dayalı ve açık uçlu oyunları kullanın.
 • Sorular sormasına izin verin, konuşması için teşvik edin.

      -     Basit seçimler yapmayı ve yaratıcı fikirleri ifade etmeyi gösterin.

 

Özetle; çocuğunuzun gelişimsel ve biricik özelliklerini bir bütün olarak değerlendirin. Kullandığınız dilin, uyguladığınız yöntemlerin, seçtiğiniz materyallerin çocuğunuza fiziksel, bilişsel ve duygusal olarak uygun olmasına özen gösterin.

 “Çocuktur, anlamaz.” demeyin. Çocuğunuzun dilini anlamaya ve onun dilinden anlatmaya çalışın.

PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Zerrin KÖSE